spot_img

Interiér se zelenými židlemi od firmy TON

Drobné úpravy, ale i radikální proměny bydlení plánuje v dohledné době podle různých průzkumů víc než polovina lidí. Nejčastějším důvodem bývá modernizace bytu a zařízení, v případě rodinných domů jde o stavební úpravy v souvislosti s cenami energií. Stále platí, že renovací nejčastěji prochází kuchyně a koupelna.

V bytovém domě pražské Riviéry Modřany bylo pro klienty podstatné zařídit hlavní obývací místnost, která je zároveň kuchyní a jídelnou. K tomu si přáli v prostoru vytvořit místo pro práci a také by měli radost z ostrůvku v kuchyni. Na začátku znělo zadání jako nemožné, avšak správným rozložením se podařilo v místnosti ve tvaru L navrhnout truhláři zhotoveným nábytkem dispozici přesně na míru.

Kuchyňská sestava s potravinovou skříní

V kuchyňské lince se nachází vše, co by měly tyto prostory obsahovat. Je zde místo pro vestavěnou lednici, vestavěnou digestoř, troubu ve výšce ramen klientů, takzvanou potravinovou skříň na skladování suchých potravin, výsuvný šuplík na tablety do myčky a jiné mycí prostředky, a to hned vedle skříňky s dřezem a prostorem na odpadky.

Úložné prostory v kuchyňském ostrůvku

Kuchyňský ostrůvek nabízí prostor pro příborník, uskladnění dalších náčiní potřebných k vaření jako jsou pánve, hrnce, krabičky na již hotová jídla anebo další předměty k pečení. Zde by se měli klienti pohybovat při vaření kolem vlastní osy, „nachodit co nejméně“ kroků ve vlastní kuchyni a také by si neměli překážet při jednotlivých činnostech.

Kuchyňský ostrůvek nabízí prostor pro příborník, uskladnění dalších náčiní potřebných k vaření anebo další předměty k pečení.

Občasný home-office

Pracovní místo má díky blízkému kontaktu s terasou dostatečné množství přirozeného světla. Nad ním se nachází knihovna, ve které je dostatek úložného místa na knížky a dekorace.

Pracovní místo má díky blízkému kontaktu s terasou dostatečné množství přirozeného světla. Knihovna v bytovém prostoru poskytuje dostatek úložného prostoru.

Kontrast objemů

Na druhé straně v obývací části již tedy není potřeba velká knihovna a tím se prostor kompozičně může odlehčit. Důležitý je zde výjimečný výhled přes balkon do dálky, proto je z části pohovka orientovaná nejen pouze na televizi, ale také směrem ven, jak uvádí architektka Kornélia Faklová. Všechny menší doplňky jako jsou lampy, malá knihovna pod televizi a jídelní židličky jsou laděny do různých odstínů zelené, protože je to barva odkazující se na interiérové nekvetoucí rostliny, kterých bude ještě v bytě přibývat.

Text: Martin Chára
Foto: Dalibor Hoffmeister


Technické informace

Autoři: Ing. arch. Kornélia Faklová, Ing. arch. Sára Benešová
Zahájení návrhu: říjen 2021, ukončení realizace: prosinec 2022
Lokace: Praha
Užitná plocha: 34 m2 (řešená část)
Truhlářské práce: TN Interiér https://www.tninterier.cz/

architektka Ing. arch. Kornélia Faklová


Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak ušetřit na energiích při vaření: Tipy z Oresi

Ceny energií klesají, s nástupem podzimu ale přicházejí kratší a chladnější dny, které zvyšují spotřebu v celém domově. Jak ušetřit na energiích v kuchyni, a přitom vařit komfortně? Poradí...

Rekonstrukce koupelny bez zbytečného stresu

Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání...

Štěstí pro skromnou bojovnici

Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. Byla totiž jedináček a její matka k ní měla od začátku vlažný vztah. Zato tatínek na ni byl...

Připravují se nová pravidla pro rozúčtování tepla v bytových domech

Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádalo kulatý stůl, kde účastníky seznámilo s připravovanými změnami ve vyhlášce o rozúčtování nákladů na vytápění. Úpravy vychází z odborné analýzy, kterou pro ministerstvo...

Rychlé a kvalitní zateplení dvouplášťové větrané střechy pomocí foukané minerální izolace URSA Pure Floc

Dvouplášťové větrané střechy jsou typy střešních konstrukcí, které hrají klíčovou roli při ochraně budov před povětrnostními vlivy a v udržování optimální teploty uvnitř. Kvalitní izolace těchto...
Zehnder Tetris