Bydlet ve vlastním je pro některé obyvatele České republiky velmi důležité. Jenže získat vlastní bydlení je pro člověka s průměrným platem čím dál tím těžší. Česká národní banka od září loňského roku zvýšila úrokové sazby čtyřikrát a další zvýšení na sebe nenechá nejspíš dlouho čekat.
Hypotéky i nemovitosti tedy zdražují a mnozí se budou muset smířit s tím, že na vlastní bydlení nedosáhnou. Dobu hypoteční tedy střídá doba nájemní.
Makroekonomický vývoj
„V návaznosti na makroekonomický vývoj v Evropě predikujeme, že na měnově-politickém zasedání ČNB dne 31. 3. 2022 bankovní rada rozhodne o zvýšení základní sazby minimálně o 1 %. ČNB tak bude reagovat na náhlý nárůst cen na komoditním trhu. V této souvislosti banka začala intervenovat na měnovém trhu ve prospěch české koruny. ČNB tak začala rozpouštět eurové rezervy a tím začala chránit českou ekonomiku proti rostoucím importovaným cenám,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom z Videobydleni.cz.
Kurz koruny
ČNB předpokládala, že poslední zvednutí sazby na 4,5 % již dostatečně ovlivní kurz koruny k dalším měnám směrem k posílení. Vlivem vývoje na Ukrajině a dalších sankcí na Ruskou federaci můžeme předpokládat další zvyšování základních sazeb. Je nutno říci, že bankovní rada nemá před sebou jednoduché rozhodování. „Pevně ale věřím, že naplní její hlavní smysl, a to je cenová stabilita v české republice, proto bude muset sáhnout k dalšímu zvýšení,“ podotýká Veverka.
Pro běžného člověka s průměrnou mzdou se sen o vlastním bydlení čím dál víc vzdaluje. Ceny nemovitostí jsou vysoké, je jich málo. Navíc od 1. dubna Česká národní banka zpřísní pravidla pro poskytování hypoték, a to zvlášť pro žadatele starší 36 let. Takže i na hypotéku musí mít lidé skoro nadprůměrný plat a úspory v řádech sta tisíců korun. Další variantou je ručení jinou nemovitostí. V poslední době čím dál víc rodičů ručí dětem svým vlastním bytem, aby si jejich potomci mohli vzít hypotéku a bydlet ve vlastním.
„Jisté řešení představují nájmy, ale ty vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí také rostou. Nájmy budou pravděpodobně ještě zdražovat, a to kvůli tomu, že majitelé bytů, kterým letos končí fixace u hypoték budou refinancovat své půjčky s vyšší úrokovou sazbou,“ uvádí Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.
Každopádně kvůli nájmu není potřeba tak vysoký vstupní kapitál, jako pro pořízení nemovitosti na hypotéku. Majitelé nemovitostí, kterým se letos kvůli refinancování hypoték zvýší měsíční splátky hypotéky, budou chtít navýšit i nájem svým nájemníkům. „Podle našich dat meziměsíční zvyšování nabídkových cen nájemního bydlení v celé ČR roste od ledna 2022 v průměru o 1,25 procenta,“ dodává Jakub Veverka.
(Text vyšel ve druhém letošním vydání tištěného časopisu Bydlení mezi panely a údaje v článku byly aktuální k březnu 2022)
Text: Befreepr
Foto: archiv redakce