spot_img

Conseq – služba Wealth Management

Přinášíme vám rozhovor s Davidem Kufou, odborníkem ze společnosti Conseq, který nám poskytl informace o službě Wealth Management.

Můžete našim čtenářům přiblížit službu Wealth Management?

Conseq na českém trhu působí již od roku 1994, kdy vznikla první společnost skupiny, obchodník s cennými papíry Conseq Finance. Kolem roku 2000 jsme začali spravovat majetek prvním movitým klientům, z nichž mnozí s námi zůstali až do současnosti. Postupný nárůst počtu těchto klientů a snaha o co nejvyšší kvalitu služeb vedl v roce 2008 k rozhodnutí založit novou sekci, kterou dnes najdete pod názvem Conseq Wealth Management.

Již přes dvacet let se v rámci této služby zaměřujeme také na péči o volné peněžní prostředky českých BD, SVJ, pojišťoven, municipalit, nadací a dalších institucionálních klientů.

Jak mohou nejlépe družstva a SVJ zhodnotit své finance, které často leží
na běžných účtech?

Nejkonzervativnější nástroj, který můžeme těmto klientům nabídnout, je fond Conseq depozitní Plus, jehož prostředky jsou z velké části ukládané přímo u České národní banky za aktuální úrokovou sazbu (2T repo sazba). Ta na konci září 2021 skokově vzrostla na 1,5 % p. a. a učinila tak tento způsob uložení peněz opět poměrně atraktivní. Doplňkově je část prostředků fondu umístěna do několika pečlivě vybraných dluhopisů s krátkou splatností a většinou patřičným zajištěním reálným majetkem.

V případě konzervativní investice je možné uvažovat i o dalších dluhopisech. V první řadě je nutné se rozhodnout, zda investovat do přímých dluhopisů nebo dluhopisových fondů. Výhoda držení dluhopisů napřímo, čímž se myslí v podstatě přímé poskytnutí úvěru dané společnosti, je přehled a kontrola nad tím, komu půjčujeme. Oproti tomu velkou výhodou dluhopisových fondů je široké rozložení rizika, kdy běžný dluhopisový fond drží naráz klidně i více než sto různých titulů a případná neschopnost jedné společnosti splácet je tak pokryta výnosy z ostatních dluhopisů.

Pokud si mohou zástupci SVJ nebo družstva dovolit uvažovat o delším časovém horizontu, je vhodné, aby do portfolia vstoupila také akciová složka. V případě akciových fondů je třeba počítat s vyšší kolísavostí hodnoty investice, protože kurzy akcií se relativně často a někdy i výrazně mění a růst i ztráta tak může být v krátkém horizontu výrazná. V případě dlouhodobé investice se však jedná o jeden z nejvýnosnějších investičních nástrojů.

Kromě těchto možností je nutné také zmínit možnost alternativních investic. Dnes je možné investovat do širokého spektra fondů zaměřeného na velmi odlišná aktiva – od nemovitostí včetně lesa či zemědělské půdy až po větrné elektrárny nebo private equity fondy. Jejich společným znakem je, že jsou do jisté míry „odpojeny“ od finančních trhů a žijí si vlastním životem. Do portfolia tak přinášejí kromě atraktivního výnosového potenciálu také vyšší stabilitu.

Máte nějaké novinky v rámci služby Wealth Management?

Podařilo se nám přijít s několika velmi atraktivními investičními příležitostmi. V loňském roce jsme umístili na trh několik dluhopisů se splatností od 1 roku až po 7 let, s výnosy mezi 3 až 5 % ročně. Zároveň jsme společně s Českým fondem půdy otevřeli nový fond, který investuje do lesů. Od koupě tohoto atraktivního hmotného aktiva si slibujeme, že nám pomůže ochránit prostředky našich klientů před velkým strašákem dnešní doby – růstem cen zboží a služeb v podobě vysoké míry inflace.

Kromě toho dokončujeme upisovací období dalších dvou fondů alternativních investic s očekávaným výnosem 10 a více procent. Jeden fond půjčuje mladým rychle rostoucím technologickým firmám peníze na jejich další expanzi a druhý nakupuje s velkým diskontem od komerčních bank (většinou zajištěné) firemní úvěry, které dlužníci nesplácejí, a profituje z toho, že alespoň část dluhů i s úroky se podaří získat zpět – ať už opětovným splácením dlužníka nebo prostřednictvím realizace zajištění (většinou prodej hmotného majetku, který sloužil jako zástava).

Je vhodné pro klienta BD nebo SVJ v současné době vložit své naspořené finance na krátkou dobu 1 roku nebo uvažovat o delších investicích
v řádu 5–10 let?

Investiční horizont je jedním ze zásadních parametrů investice a řídí se jasným pravidlem – čím delší je horizont, tím rizikovější (a tedy potenciálně výnosnější) instrumenty je možné do portfolia zařadit. Každé BD nebo SVJ by mělo umět posoudit, jakou část prostředků si může dovolit odložit na delší dobu a tu vložit do dynamičtějších nástrojů. U ročních státních dluhopisů platí, že riziko ztráty je minimální, ale také možný výnos je velmi malý. Naopak u akciových fondů není problém dosáhnout průměrného zhodnocení nad pět procent ročně při delším držení.

Jak funguje váš servis vůči klientům, co je pro vás nejdůležitější?

Naše služba Conseq Wealth Management se zaměřuje na individuální péči o finance klienta v hodnotě jednotek, desítek či stovek milionů korun. Podle objemu finančních prostředků, které nám klienti svěřují, jsme schopni nabídnout různé možnosti spolupráce. Nejdůležitější pro nás je, že se ke každému klientovi snažíme přistupovat individuálně a vytváříme investiční strategii, která nejlépe odpovídá jeho aktuálním potřebám. Protože se jedná o dlouhodobý vztah, přizpůsobujeme ji v čase se měnícím podmínkám. Zároveň neslibujeme nemožné, součástí našeho přístupu je věcný popis skutečnosti a vedle očekávaného výnosu také upozornění na rizika každé investice.

Děkuji za rozhovor.

Text: Martin Chára

Informace uvedené v článku odpovídají stavu k říjnu 2021, kdy byl rozhovor uskutečněn.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Digitálně podepsaná hypotéka? ČSOB nabízí od jara tuto novinku

Pokud zvažujete hypotéku a jste fanoušky digitálních inovací či udržitelného přístupu, můžete zajásat. Klienti ČSOB Hypoteční banky totiž mohou nově, už od konce března, využít na všech...

Asistenční služby majetkového pojištění zajistí nejen instalatéra a elektrikáře

Na dotazy odpovídá manažer neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny Michal Šimon. Na co je třeba dbát, aby měli lidé svůj majetek dobře pojištěn? Abychom mohli hovořit...

Zbavte se plísní a šetřete peníze za vytápění

S rostoucí cenou energií hledáme všichni způsoby, jak ušetřit peníze nejen na jídle, ale i na položkách hlavně za vytápění. Jednou z cest je zateplení venkovních fasád...

Pojištění majetku od Kooperativy podporuje ekologické investice

Od března pojišťovna Kooperativa nabízí modernizované pojištění majetku a odpovědnosti občanů. „Kromě vylepšených i zcela nových asistenčních služeb, podstatného navýšení či úplného zrušení většiny limitů plnění,...

Uspořte náklady na vytápění

S tepelně izolačními systémy můžete uspořit až 50 % nákladů na vytápění. Díky nízkým emisím při vytápění a malé spotřebě primární energie navíc přispějete ke snížení skleníkového efektu....