spot_img

Centrem nové dispozice se stal hlavní obytný prostor

Může se zdát, že 65 m2 je malý prostor, ale pokud je vše dobře promyšleno, je byt využit na maximum. Projekt začal úplně s ideálním načasováním. Klientovi architekti ze studia 2MAD pomáhali již s výběrem toho nejlepšího z jím vybraných variant. Samozřejmě, že to zabralo nějaký čas, ale vždy stojí za to vše nejdříve projít, promyslet, probrat s odborníky a následně se pro finální koupi rozhodnout.

Byt se architektům líbil hned od začátku, byl zde vidět obrovský potenciál s možnou úpravou dispozic, a i po technické stránce zde nebyly žádné viditelné negativní ukazatele (vlhkost, praskliny). Zároveň bylo důležité, že probíhala rekonstrukce rozvodů a stoupaček v objektu, tím pádem nehrozilo v budoucnu možné poškození, a nebo úpravy v bytě.

Obývací pokoj oddělený od jídelny a kuchyně

Původní dispozice bytu byla klasické 2+1. Úzká chodba u vstupu, kde nebylo možné uložit skoro žádné věci, aniž by překážely, zároveň zbytečně široká chodba dále do dispozice. Obývací pokoj oddělený od jídelny a kuchyně, navíc ještě na druhé straně dispozice a samostatná spíž. WC oddělené od koupelny a druhý pokoj již od začátku dávaly smysl a byly zachovány jen s drobnými změnami.

Pocit volného a velkorysého prostoru

„Představa klientů byla maximalizace úložných prostor, zrušení spíže, propojení obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní a dva pokoje (dětský + ložnice). Zároveň požadovali jistý pocit volného a velkorysého prostoru a pro návštěvy pocit překvapení – tyto požadavky byly vyřešeny mimo jiné kompletní výrobou nábytku na míru, do kterého byly zakomponovány veškeré interiérové dveře, které jsou vždy od podlahy až ke stropu,“ vysvětluje architekt Jiří Müller ze studia 2MAD.

Byly vybourány veškeré vnitřní nenosné příčky

Rekonstrukce byla provedena opravdu se vším. Byly vybourány veškeré vnitřní nenosné příčky a podlahy včetně celého zařízení bytu. Zachovány byly pouze nosné stěny, stěny s větracími potrubími pro dům, parkety v obývacím pokoji a pár kusů původního nábytku, který po repasi slouží nadále. „Vždy nám přijde fajn kvalitní kousky nábytku z historie navracet zpátky na původní místo, pokud vzhledově a funkčně do prostoru zapadají. Proběhla i výměna vstupních dveří za nové bezpečnostní,“ poznamenává Jiří Müller.

Byly vybourány veškeré vnitřní nenosné příčky

Bílé lesklé lamino a dubová dýha

Hlavní myšlenkou, která prochází celým interiérem, jsou objemy nábytku, které splývají s dveřmi a zároveň je těžké rozeznat, zda je zde úložný prostor, a nebo pouze obklad stěny. Tyto objemy jsou kombinovány ve dvou základních materiálech – bílé lesklé lamino a dubová dýha. Obecně jsou používány kvalitní a přírodní materiály (parkety, marmoleum, kamenná deska v kuchyni, betonové stěrky…).

Radikální úprava dispozice

Dispozice byla upravena radikálně. Ze stávající kuchyně a spíže vznikl dětský pokoj. Chodba mezi chodbou a ložnicí byla posunuta, aby v chodbě vznikly další úložné prostory, a dokonce i pianino si v ložnici našlo své místo. V chodbě před WC byl do nábytku zakomponován i prostor pro pračku a sušičku včetně dalších úložných prostor. Koupelna s WC obsahuje skryté úložné prostory a niky. A v neposlední řadě je na maximum využita obytná místnost včetně kuchyně a jídelny. Vše připraveno pro čtyřčlennou rodinu bez kompromisů.

Centrem nové dispozice se stal nový hlavní obytný prostor

Může se zdát, že 65 m2 je malý prostor, ale pokud je vše dobře promyšleno a je využit byt na maximum, poskytuje dostatek prostor i soukromí pro obyvatele i početné návštěvy. „Při rekonstrukci bytu mladého páru se nám podařilo nejen zmodernizovat starý nefunkční vzhled bytu, ale především lépe využít omezený prostor. Centrem nové dispozice se stal nový hlavní obytný prostor a stavebními úpravami jsme získali navíc jednu místnost – dětský pokoj,“ doplňuje s úsměvem Jiří Müller.

Text: Jan Chára

Foto: Jiří Müller

Základní údaje

Místo stavby: Praha – Bulovka
Plocha bytu: 65,3 m
Dispozice: původní dispozice 2+1, nově navržená 3+kk
Studie: 2017
Realizace: 2017

2MAD

Studio 2MAD jsme založili v kombinaci architekt a statik s cílem nabídnout klientům komplexní službu, která bude využívat potenciál propojení našich profesí od začátku každého projektu. Naši práci oceňuje také odborná veřejnost, a tak jsme se v roce 2021 umístili na 2. místě v soutěži IBM firma roku 2021 Hlavního města Prahy. Jádro týmu tvoří architekti a projektanti, kteří úzce spolupracují s dalšími odborníky z různých oblastí, abychom investorům zaručili kvalitu výsledku a maximálně jim ulehčili celý proces od první myšlenky až po realizaci a další úpravy v budoucnu. Ať už sníte o novostavbě nebo rekonstrukci, vaším hlavním partnerem bude některý z našich architektů, který s vámi vyřeší, jak pro vás bude prostor fungovat a jak bude vypadat. Stavebními náležitostmi se nemusíte zabývat, za konstrukční kvalitu odpovídá vždy některý z našich projektantů, se kterým bude architekt v úzké spolupráci hned od začátku projektu.

Byt před rekonstrukcí

Byt po zdařilé rekonstrukci s úpravou dispozic

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Malý byt v centru Brna

Tento byt o velikosti 38 m2 je součástí developerského projektu v centru Brna. Majitelé si garsonku pořídili jako investiční nemovitost k pronájmu. Vzhledem k tomu, že se nachází v lokalitě...

Relax na maximum. Koupelna s prvky přírody uklidní a potěší smysly

Koupelna je prostředím, v němž se po dlouhém dni zbavujeme nejen fyzických nečistot, ale také stresu a napětí. Rustikální koupelny se na psychickou pohodu přímo zaměřují...

Barevný trend na rok 2024 – Sametový šeřík

Každý rok představuje značka prémiových barev Dulux nový barevný odstín, který je výsledkem rozsáhlého výzkumu globálních společenských, designových a spotřebitelských nálad. Pro rok 2024 bude...

Speciální 3D povrchy interiérových dveří nabízí autentický dřevěný vzhled a zároveň vysokou odolnost

Jedním z kritérií, kterým je potřeba při výběru interiérových dveří věnovat pozornost, je povrch. Ten by měl odpovídat intenzitě „provozu“ v domácnosti a také konkrétní místnosti. Mezi...

Jak si vybrat novou kuchyň

Pro všechny, kdo se chystají na rekonstrukci kuchyně nebo pořízení nové linky, máme několik tipů od Oresi, kde najdete největší výběr kuchyní na trhu...