spot_img

Bydlení pro dva v centru Prahy

Zadáním klienta byla rekonstrukce bytu 3+kk v centru Prahy, které mělo splňovat požadavky na bydlení mladého pracujícího páru. Záměrem bylo, aby vznikly tři obytné místnosti, s dělením na zónu odpočinkovou, společenskou a pracovní.

Jedinečnost interiéru

Místnosti budou využívány jako ložnice, veliký obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, a poslední místnost jako pracovna nebo pokoj pro hosty se jednou v budoucnu může proměnit v dětský pokoj. Klient si přál navýšit úložné prostory a dát bytu osobitý styl, který může být podtržen zajímavou barvou tak, aby v nás návštěva bytu zanechala pocit a vnímání jedinečnosti interiéru.

Orientace na jižní stranu

„Byt o celkové výměře 95 m2 je jednostranně orientovaný na jižní stranu. Jeho dispozice odpovídá členění celého domu. Původním dispozičním řešením byla úzká dlouhá chodba, která umožňovala vstupy do jednotlivých obytných místností, z nichž každá má krásná trojitá dělená dominantní okna orientovaná na jih. Ta byt prosvětlují a dělají jej vzdušným. Bytové jádro, jako je koupelna a toaleta, je orientováno uvnitř chodby a přirozeně odvětráváno světlíky,“ vysvětluje Ing. arch. Aneta Dvořáková.

Repasování špaletových oken

Tato stará dispozice byla zachována a s respektem se přistupuje k celému návrhu, jak k dispozičnímu členění celého bytu, tak k repasi stávajících špaletových oken, ponechání velkorysé světlé výšky místností, bez umisťování podhledů, dodržení tradičních materiálů u prvků jako sádrové fabiony u stropu nebo dřevěné vysoké sokly u podlahy.

Malá temná kuchyně

Nevýhodou původní dispozice byla malá temná kuchyně a stísněný pokojík pro služku. Dlouhá chodba byla nevyužitá a působila neútulně. V nové dispozici byl posunut vstup do koupelny, díky čemuž byla chodba zkrácena a zvětšil se prostor koupelny. V koupelně se podařilo umístit jak bezbariérový sprchový kout, tak krásnou luxusní vanu, pračku i sušičku a vestavný nábytek. Chodba je navíc doplněna o samostatnou místnost sloužící jako sklad věcí nebo spíž pro potraviny.

Výrazné barvy interiéru

Dominantním prvkem architektonického návrhu bylo vybrání jedné výrazné barvy, která bude celý byt propojovat. Zvolení petrolejové barvy se snaží udržet koncept původního funkcionalistického domu, kde je petrolejová barva zvolena a udržena dodnes, jsou jí vyhotoveny prvky domu jako vstupní kovový portál, kovové konstrukce dveří lobby, zábradlí schodišťového prostoru nebo výtah.

Udržení vzdušnosti

„V bytě jsou zvoleny světlé podlahy pro udržení vzdušnosti a zjemnění, veškerý vestavný nábytek je vyhotoven v dekoru americký ořech, který doplňuje osobitou barvu a snaží se ji uzemnit. Všechen nábytek je velmi elegantní, s jednoduchými liniemi, geometrickým členěním a bez vystouplých prvků. V kuchyni je navržena kamenná deska a obklad, který se stává zajímavým a funkčním prvkem. Doplněním a zároveň jakýmsi protipólem hranatého nábytku jsou kulaté elementy jako umyvadla, zrcadla, vana nebo vodovodní baterie, které splňují lepší ergonomii pro člověka,“ doplňuje architektka Aneta Dvořáková.

Nadčasové barvy

Též veškeré osvětlení jako stropní světla nebo lampy celého bytu mají oblé linie a jsou v klasických nadčasových barvách bílá, černá, kovová. Také nejmenší prvky interiéru jako vypínače, kličky nebo háčky jsou kovové v barvě zlata nebo stříbra. Řešení bytu bylo komplexní, návrh se zaobíral veškerými možnými technologiemi, s důrazem na všechny prvky interiéru a každý detail bytu.

Využití moderních technologií

Klient je velmi sofistikovaný, díky čemuž jsou v bytě využity nejnovější technologie, celý byt funguje jako chytrá domácnost řízená dálkově přes aplikace, v bytě nechybí dálkově ovládané rolety, závěsy a záclony, ovládání vody, spotřebičů, osvětlení, klimatizace, vytápění, světelných čidel či zabezpečení bytu.

Celkový návrh interiéru se snažil o propojení tradičního a moderního tak, aby vznikl nadčasový, krásný a funkční výsledek.

Text: Martin Chára

Foto: Michal a Tomáš KroupoviIng. arch. Aneta Dvořáková

„Věnuji se oboru architektura a design. Již odmala jsem přestavovala dětský pokoj, na škole navrhovala výmalby tříd a stále pozorovala prostor a přemýšlela o něm. Architekturu vnímám jako obor velmi komplexní, který spojuje funkčnost, praktičnost, estetiku, eleganci a krásu. Je propojením mnoha oborů, technických znalostí, moderních poznatků a stále se vyvíjí. Jako architektka se snažím být empatická, udržet logiku návrhu a výsledek realizace. Urbanismus je architekturou velkého prostoru, interiéry jsou architekturou malého prostoru. Exteriér a interiér spolu ale souvisí, a je potřeba vnímat jejich spojení. Myslím, že krásnější obor jsem si vybrat nemohla.“


Doporučené články

Nürnberg Messe

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Topí, chladí, tlumí hluk, svítí i šetří – to jsou stropní sálavé panely

Zdraví, úspory energií, komfort a městský životní styl. To jsou trendy ovlivňující výstavbu i zařízení interiérů. Jejich součástí se už napevno stalo zajištění optimálního vnitřního klima:...

Kateřina Mášová – Zázrak jménem akvarel

Máte chuť k té růži přivonět, pohladit peří skřivánkova křídla, usednout vedle loďky na mořském břehu… Motivy na akvarelech Kateřiny Mášové ožívají a vnášejí do našich...

Odborná rada má při výběru interiérových dveří cenu zlata

Žít v bytě či domě bez interiérových dveří? Komfort takového bydlení by nebyl příliš vysoký, jelikož dveře mají v domácnosti svoji nenahraditelnou funkci. Kromě té základní,...

Veletrhy bydlení, designu a zahrad nabídnou novinky, trendy i konzultace s odborníky

Letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA bude ve dnech 11. až 14. dubna hostit unikátní veletržní souběh FOR INTERIOR, DESIGN SHAKER a FOR GARDEN. Vystavovatelé z Česka i zahraničí nabídnou na expozicích...

Společné nájemní právo a bydlení manželů

K jednomu bytu může vzniknout právo nájmu více osobám. Může se tak stát při vzniku nájemním smlouvy, při její změně na základě dohody mezi stranami...
Zehnder Tetris