spot_img

Bydlení bez kompromisů

Návrh interiéru je mnohem efektnější, pokud se řeší v souvislosti se stavebními konstrukcemi, tedy v souladu s dispozicí bytu, s povrchy podlah, stěn či dokonce stropů. Základem je jasná koncepce a možnost ovlivnit už projekt a stavbu.

Byt zakoupený v nově budovaném komplexu nemusí vždy přesně odpovídat představám majitele. Přestavba až po dokončení stavby je ale zbytečně náročná, časově i finančně. Mnohé úpravy se totiž dají zvládnout už ve fázi projektu, v rámci klientských změn.

Plně funkční bydlení

Na architekta Radka Sládečka se obrátil investor s přáním vytvořit z bytu příjemné a plně funkční bydlení. Byt zakoupil k pronajímání a záměr poskytnout nájemníkům vysokou kvalitu zpracování se vyplatil. Díky vzájemné důvěře architekta a jeho klienta, velmi vstřícnému přístupu autorů komplexu, developera i realizační firmy se podařilo zrealizovat návrh architekta bez jakýchkoliv kompromisů.

Změny dispozice otevřely prostor

V původním projektu se do bytu vstupovalo předsíní v půdorysném tvaru písmene L, z ní vedly dveře do obývacího pokoje s kuchyní, do ložnice a koupelny. Úzká a zalomená předsíň nepůsobila jako důstojný a pohodlný vstupní prostor, dvoje dveře do obytných místností v těsném sousedství navíc komplikovaly provoz domácnosti. Zrušením šatny přístupné z ložnice vznikla prostorná obdélníková hala s vestavěnými skříněmi, kde se může svlékat z kabátů a přezouvat i více osob najednou. Úložných prostorů přitom neubylo, nový návrh jich poskytl naopak ještě podstatně více.

Výtvarné řešení: příčky koupelny

Hala je volně otevřená do obytného prostoru, celý byt se tak mohl propojit do jediného celku. Tento dojem podporuje materiálové a výtvarné řešení: příčky koupelny společně s vysokými skříněmi kuchyně vytvořily odlišný prvek, kubus jakoby vložený do spojitého prostoru. Druhou vloženou hmotu tvoří ložnice.

Kuchyňská sestava se rozšířila podél další stěny, velký jídelní stůl pro šest osob uprostřed místnosti se stal ústředním bodem obytného prostoru, centrem pro společenský život rodiny. Rohové sezení proti televizní obrazovce je už intimnějším relaxačním koutem s výstupem na lodžii, kde se dá v létě posedět pod volnou oblohou.

Skříně, postel a stůl tvoří
komplexní nábytkový soubor

V novém pojetí dispozice se rozšířila také koupelna, sanitární vybavení bylo možné umístit ve dvou řadách proti sobě. Kromě vany teď koupelna získala i sprchu, vedle širokého umyvadla také dostatečnou odkládací plochu. Toaleta se přemístila do nejzazšího místa, kde ji pohledově překrývají skříňky s umyvadlem.

V ložnici zůstaly i po zrušení šatny vestavěné šatní skříně, u prosklené stěny s výstupem a výhledem do lodžie se pohodlně vešel pracovní stůl. Skříně, postel a stůl tvoří komplexní nábytkový soubor.

Materiály a barvy podtrhují koncept

Celý byt propojuje jednotný strop z pohledového betonu. Původně měl mít omítku jako ostatní byty v domě, ale podařilo se ho při výstavbě ponechat v tomto surovém stadiu. Propojení bytu umocňuje ještě světlík pod stropem mezi obytným prostorem a koupelnou – „okno“ v příčce navíc dává koupelně denní světlo.

Bílá barva místnosti opticky zvětšuje

Hmota ložnice je bíle omítnutá, navazuje barevně na protější stranu obytného prostoru s kuchyňskou linkou nebo na šatní skříně předsíně. Bílá barva místnosti opticky zvětšuje, v hale tento efekt násobí zrcadlo přes celou stěnu proti ložnici.

Kubus koupelny s vysokými skříněmi kuchyně má obložení z dubové spárovky a tvoří výrazný výtvarný prvek. Materiálově navazuje na podlahu, která prochází celým bytem kromě koupelny a má shodný i formát dubových lamel.

Prvek dubového dřeva, které proteplilo celý interiér

Také u nábytku jsou kombinovány bílé svislé plochy a vodorovné plochy z dubové spárovky, obě obytné místnosti i hala tak tvoří materiálově a barevně jednotný celek.

Koupelna získala jednu barvu navíc, tmavě šedivá dlažba přechází z podlahy také na zadní stěnu a box sprchy, tím se dlouhá místnost opticky zkracuje. Delší strany koupelny jsou naopak obloženy bíle, aby ji spolu s velkými zrcadly rozšířily. Prvek dubového dřeva, které proteplilo celý interiér, se tady propsal na dveře a horní desku úložných skříněk.

Text: Věra Konečná

Foto: Jaroslav HejzlarIng. arch. Radek Sládeček

Po několikaleté práci na velkých zakázkách v ateliérech ve Skotsku a České republice se od roku 2006 v rámci samostatné praxe věnuje převážně návrhům bytové architektury. Rekonstrukce a interiéry bytů v Brně, Praze a dalších místech ČR, spoluautor OC Omega v Brně a spoluautor obytného komplexu Matrix v Glasgow.

Kontakt: Husova 13, 602 00 Brno, tel.: +420 778 144 061,
e-mail: radek@architekt-sladecek.cz, web: www.architekt-sladecek.cz


Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak si nezničit kuchyň a zdraví

Věděli jste, že nedostatečným odsazením kuchyňské linky může dojít ke kondenzaci vlhkosti a vytvoření nebezpečných plísní? Víte, že v okolních státech západní Evropy se mění kuchyňský...

Kytky, které čistí vzduch

Vytvořte si doma prales, ve kterém se vám bude dobře dýchat… některé květiny totiž mají velmi užitečnou vlastnost – umí filtrovat ze vzduchu škodlivé...

Radiátor jako šikovná příčka v koupelně

Když se řekne koupelnový radiátor, většině lidí se vybaví chromovaný žebřík pod náporem mokrých ručníků. Ti odvážnější si představí totéž v barevném provedení. Málokdo však...

Tři boxy z Packwallu v otevřeném prostoru

Malý byt v proseckém paneláku z konce šedesátých let minulého století doposud nebyl výrazněji upravován. Byt je vymezen z východní strany lodžií přes celou šířku dispozice, západní...

Marie Michaela Šechtlová – Přijít věcem na kloub

Tu vlastnost dostala Marie Šechtlová „do vínku“ od svých předků, kteří v několika generacích posouvali kupředu úroveň umělecké fotografie v Táboře. Marie nevykročila jejich cestou, ale...
Zehnder Tetris